Akdeniz’in Las Vegas’ı ‘Hayalet Şehir’ Kapalı Maraş

Eskiden Akdeniz’in Las Vegas’ı olarak bahsedilen Kapalı Maraş eski adıyla Varosha, son günlerde gündeme geldi ve insanlarda oldukça merak uyandırdı. Bu yazımızda “Kapalı Maraş Nerede? Neden Kapalı?” sorularının cevaplarını ve Kıbrıs’ın tarihi ile ilgili bilgi vereceğiz. 

Kapalı Maraş Nerede ve Neden Kapalı?

Kapalı Maraş, Kuzey Kıbrıs tarafındaki Gazimağusa şehrinde bulunan bir bölgedir. 1974 yılında yapılan Barış Harekatı’ndan sonra bildiğiniz gibi Kıbrıs Adası kuzey ve güney olmak üzere ikiye bölündü. İki bölgenin tam ortasından geçen ve “Yeşil Hat” denilen bir bölge oluşturuldu. Kapalı Maraş, o Yeşil Hat bölgesinin içinde bulunmaktadır. Hattın kontrolü Birleşmiş Milletlere verilmiştir ve günümüzde hattın kontrolü halen bu konseydedir. Bu tampon bölgeye sadece Birleşmiş Milletler çalışanları, Türk silahlı Kuvvetleri personeli, içeride bulunan kız öğrenci yurdunda konaklayan öğrenciler ve kayıtlı taksicilere girme izni verilmektedir. 2016 yılından önce yerli ve yabancı turistler, hat içerisinde bulunan Maraş İkon Kilisesi’ne kadar girip, gezebiliyorlardı ancak 2016 sonrası hat turistlere tamamen yasaklanmıştır. 

Kapalı Maraş’ın Tarihi

Eski zamanlarda Kıbrıs’ın en lüks otelleri, en görkemli eğlence merkezleri, dünyaca ünlü markaların mağazaları ve en modern yapılarına sahip yerlerinden biriydi. Zaten o zamanki Kıbrıs Otelleri’nin yarısından fazlası bu bölgedeydi. Plajların altın rengi olması için Mısır’dan ve diğer ülkelerden kum getirilip, sahillere döküldüğü rivayet edilir. Marilyn Monroe, Elizabeth Taylor, Brigitte Bardot gibi birçok dünya yıldızının Maraş’ta tatil yaptığı ve hatta Sophia Loren’in bir evi olduğu bilinmektedir. Kapalı Maraş’ın günümüzde sadece arazi değeri 100 milyar doları aştığı düşünülmektedir. 

Kıbrıs, Yunanistan ve Türkiye arasında oldukça gerginlik yaratmıştır. Kıbrıs Türklerine yapılan zulümden dolayı Maraş’ta yaşayanların bir kısmı arkalarına bile bakmadan kaçmaya başlamışlar. Zaten bir süre sonra Maraş halkını, işletme sahiplerini bölgeden gönderme kararı alınmıştır. Bu sebeple görüntüsü Çernobil gibi hayalet şehri andıran Maraş’ta insanların toplanmaya bile fırsat bulamadan kaçtıkları söylenir. 

Ayrıca dünyanın ilk 7 yıldızlı oteli sayılan Golden Sands Hotel bu bölgede yer almaktadır. İngiliz Kraliyet ailesi tarafından inşa ettirilen bu otel oldukça lüksmüş ve merdivenlerin altın kaplama olduğu, araçları ile otele gelen misafirlerin direk odalarına çıkabildikleri raylı bir sistemin bulunduğu bile söyleniyor. 

Maraş’ın Tekrar Açılması Gündemde

45 yılın ardından geçtiğimiz aylarda ismi sıkça duyulan Kapalı Maraş’ın tekrar açılması gündeme geldi. Türkiye – Yunanistan ve Birleşmiş Milletler ’in yapacağı toplantılar sonucunda, bölge eşit ve adil olarak paylaşılarak yine eski şaşalı günlerine döndürülmesinin planlandığı belirtildi. 

Bu çalışmalar doğrultusunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bölgeye, tapu kayıtları, altyapı durumu, çevreye zarar verebilecek riskli binaları, vakıflara ait binaları, taşınır ve taşınmaz mülklerini teşhis etmek ve bölge hakkında bilgi edinmek için uzman ekip gönderdi.

Cevap bırakın