En Meşhur Kıbrıs Lezzetleri

Kıbrıs tatili sırasında sadece denize girmek, gezmek, eğlenmek olmaz dedik ve adaya özgü meşhur Kıbrıs lezzetleri listesini sizler için hazırladık.

Hellim Peyniri

Kıbrıs’ın En Meşhur Lezzetleri ,hellium peyniri

Herhangi bir markette bulabileceğiniz Hellim peyniri Kıbrıs’a özgü tatlardan biri hatta en önemlisidir. Koyun ve keçi sütüyle yapılan bu peynir, birçok yemekte özellikle salatalarda çok tercih edilmektedir. Çoğunlukla sabah kahvaltılarında kızarmış olarak sunulan Hellim peyniri, “Kıbrıs’ta ne yenir? sorusuna en yaygın cevap olarak karşımıza çıkıyor.

Magarina Bulli

Kıbrıs’ın En Meşhur Lezzetleri ,Magarina Bulli

Magarina Bulli aslında her restoranda kolaylıkla bulabileceğiniz tavuklu makarnadır. Ancak tavukların yedikleri yemlerden midir içtikleri sulardan mıdır bilinmez lezzeti oldukça farklı ve güzel. Her yerde yerim diyerek yememezlik yapmayın.

Şeftali Kebabı

Kıbrıs’ın En Meşhur Lezzetleri -Şeftali Kebabı

Öncelikle belirtelim şeftali kebabında şeftali yok. Aklınıza etli, meyveli kebaplar gelmesin. Koyun veya keçi etinden yapılan ve köfte şekli verilerek kızartılan bir yemektir. Peki, neden Şeftali Kebabı deniyor? diye sorarsanız; aslında yemeğin orijinal ismi Şef Ali Kebabı ancak zaman içinde Şeftali Kebabına dönüşmüş. 

Kolakas

Kıbrıs’ın En Meşhur Lezzetleri -Kolakas

Patates benzeri bir bitkiden yapılan, etle veya tavukla servis edilen ve oldukça beğenilen bir yemektir, Kolakas. Adaya Venedikliler tarafından getirildiği düşünülen ve Gölevez de denilen Kolakas, oldukça hafif ve lezzetli bir yemektir.

Kıbrıs Köftesi

Kıbrıs’ın En Meşhur Lezzetleri -Kıbrıs Köftesi

Köfte bizim kültürümüzde de oldukça geniş bir alana sahip. İnegöl, Tekirdağ, Akçaabat, Tire köfte gibi çok çeşit ürün bulunmakta. Köfteyle bu kadar içli dışlı olan bir ülke, gittiği yerlere mutlaka kültürünü de götürür. Kıbrıs köftesi, patates ve kıyma ile yapılmaktadır ancak köfte harcında ekmek kullanılmamaktadır. 

Hırsız Kebabı

Kıbrıs’ın En Meşhur Lezzetleri -Hırsız Kebabı

Rivayete göre bu yemeğin ismi, eski zamanlarda yoksul insanların zenginlerden çaldıkları koyunları pişirmesinden gelmekteymiş. Ayrıca polislere yakalanmamak için koyunu toprak altında pişirmeye bırakırlarmış. Hikaye ne kadar doğru bilemeyiz ama yemeğin enfes bir tadı olduğunu söyleyebiliriz. 

Molehiya

Kıbrıs’ın En Meşhur Lezzetleri -Molehiya

Molehiya bitkisinden yapılan ve etle pişirilip servis edilen bir yemektir. Sebze ve eti bir arada seviyorsanız bu yemeği oldukça beğeneceğinizi söyleyebiliriz. Kıbrıslıların en çok sevdiği ve sıklıkla yediği bir yemektir. 

Pirohu

Kıbrıs’ın En Meşhur Lezzetleri -Pirohu

Pirohu yemeğine aslında bir nevi mantı diyebiliriz. Kıbrıs yöresine ait bu yemeğin bildiğimiz mantılardan tek farkı içerisinde et yerine, patates ve lor peyniri bulunmaktadır. 

Gullurikya

Kıbrıs’ın En Meşhur Lezzetleri -Gullurikya

Un, su ve tuz ile yapılan hamurun Harnup pekmezi ya da bilinen adıyla keçiboynuzu pekmezinde pişirilmesi ile yapılan oldukça kolay ve bir o kadar lezzetli olan bir tatlıdır.

Cevap bırakın