Girne’de Ne Yenir Ne İçilir?

Kıbrıs’ın merkez noktalarından bir tanesi olan Girne; gezilip görülesi bir şehir olduğundan dolayı turistik anlamda fazlasıyla ilgi görmektedir. Deniz manzarasının yanında renkli gece hayatı da Girne’yi vazgeçilmez kılan bir unsur olarak bilinmektedir. Kıbrıs içerisinde damak zevkinize uygun tatlar bulmanız da bu şehrin apayrı bir özelliği olarak bilinmektedir. Kıbrıs ile var olan zengin mutfağı Akdeniz ögelerini de içerisinde bulundurduğu için oldukça köklüdür. Zeytinyağlıların yanında eşsiz deniz mahsulleri de Kıbrıs mutfağının vazgeçilmezleri olarak görülmektedir. Kıbrıs’ın bu yönü oldukça zengin olmasından kaynaklı olarak da görülmekte ve insanların zevklerine uygun bir yapıda da olması ile de bilinmesi ile beraber talep çeken menüler olarak bilinmektedir.

Girne'de ne yenir

Girne’nin yöresel mutfağı son derece zengin olmasından kaynaklı olarak hellim böreği, mücendra pilavı, şeftali kebabı ve Kıbrıs konyağı, nademli gül suyu, zivaniya, samarella, pirohu, yalancı dolma, bumbar, molohiya, şişkebap, çakistes ve aliç gibi yemek türleri oldukça ilgi çekmektedir. Rum ve Türk mutfağını birleştiren bir yapıda olması ile öne çıkan Kıbrıs yemekleri farklı zevkleri içermesinden dolayı da herkesin ilgisini çekmeye devam etmektedir.

Deniz kenarında iyi bir yemek yemek ve alkolün tadına varmak için de Girne limanında elverişli mekanlara denk gelinmektedir. Bu mekanlarda her türlü alkolün yanında et, balık ya da deniz mahsulleri konusunda zengin olan bir seçeneği sunma konusunda başarıdır. Bunun yanında fast food restoranlarına da Kıbrıs Girne içerisinde rast gelmek mümkün olmakla beraber herkesin bütçesine ve damak zevkine uygun olan yemek türleri ile uygun bir ortamı sağlama konusunda başarılıdır. Girne sokakları içerisinde her türlü yiyeceği tecrübe etme imkanı olacak olan turistlerin memnun sonuçlarla karşı karşıya kalması durumu da söz konusudur.

Girne mutfak kıbrıs

Cevap bırakın