Kıbrıs’ a Ulaşım Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yaz ve kış tatillerinin vazgeçilmez adresi haline gelen Kıbrıs, doğası, denizi ve ultra lüks otelleri ile binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Her güzelin bir kusuru olduğu gibi Kıbrıs’ta da şehir içi ulaşımlar biraz can sıkıcı olabiliyor. Aslında bu problemin sebebi şehir içi ulaşımlardan biraz farklı olmasından kaynaklanıyor.

Kıbrıs’a Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Tatil için bir otele gittiyseniz, bizim size tavsiyemiz Kıbrıs paket tur satın almanız yönünde olacaktır. Çünkü Kıbrıs’a ulaşım konusunda oldukça rahat edebilirsiniz. Bu turların şöyle bir faydası var; konaklama, uçak bileti ve transfer bu pakete dahil olmaktadır. Yani uçaktan indiğiniz anda sizi otele götürmek için bekleyen bir araç bulunmaktadır.

Eğer herhangi bir Kıbrıs tur satın almadıysanız, Kibhas kullanabilirsiniz. Kibhas, Kıbrıs’ın Havaş’ı diyebiliriz. Bir diğer seçenek olarak taksi olabilir. Ancak Kıbrıs taksi fiyatları alışılmışın dışında biraz pahalıdır ve taksi ulaşım fiyatları sabittir,  mesela Ercan Havalimanı’ndan Acapulco Hotel’e gitmek için 130 TL veya yine havalimanından Kaya Artemis’e gitmek için 200 TL ödemeniz gerekmektedir. (Yazdığımız taksi ücretleri 2020 yılına ait güncel fiyatlarıdır.) Fiyatlar Türkiye’ye göre oldukça pahalıdır.

Eğer otel içine kapanmayıp, Kıbrıs’ın doğasını ve tarihi yerlerini gezecekseniz, araç kiralama seçeneğini de düşünmenizi öneririm. Gezmeli, dolaşmalı bir tatil planlıyorsanız, araç kiralamak oldukça mantıklıdır ancak kullanırken özellikle başlarda biraz zorlanacaksınız çünkü direksiyon sağ tarafta ve trafik tersten sağlanmaktadır.

Son seçenek olarak otobüs ve minibüs tercihinde bulunabilirsiniz. Lefkoşa, Girne gibi şehirlerde hem şehir içi hem de şehirlerarası otobüs ile gitmek istediğiniz yere varabilirsiniz. Tatil için gidenlere ellerinde bavullarıyla biraz zahmetli olacağını hatırlatmak isteriz.

Kıbrıs’a Nasıl Gidilir?

Adada şehir içi ve şehirler arası ulaşımı hakkında bilgi verdik peki “Kıbrıs’a nasıl gidilir?” Bu konu hakkında bilmediğiniz pek bir şey yok ama konu hakkında kısa bilgi vermek gerekirse; Kıbrıs’a ulaşım en rahat ve kolay olarak havayolu ile yapılmaktadır. Yaşadığınız şehirden Kıbrıs’a mutlaka bir uçak bileti bulabilirsiniz.

Diğer bir seçenek ise feribottur. Yaz aylarında düzenlenen feribot seferleri ile Kıbrıs’a 2 – 3 saat arasında gitmeniz mümkün. Alanya’dan Girne’ye veya Mersin’den Gazimağusa’ya feribot seferleri düzenlenmektedir. Arabalı feribot alternatifiniz de mevcut. İsterseniz adaya kendi özel aracınızla gidebilirsiniz. Bu yolculuk ise yaklaşık 7 – 8 saat sürmektedir. Ancak biraz önce de söylediğimiz gibi ada trafiği bize göre ters olduğu için zorlanacağınızı belirtmek isteriz. Kış aylarında ne yazık ki feribot seferleri yapılamamaktadır.

Cevap bırakın