Kıbrıs’a İlk Kez Gideceklere Öneriler

Türkiye’ye en yakın ve en eğlenceli yurt dışı konumlardan bir tanesi de Kıbrıs. Kıbrıs’a, sadece kimlik belgenizle, vize ve pasaport gerekmeksizin giriş yapabiliyorsunuz. Bu, şüphe yok ki büyük bir avantaj ve son yıllarda adanın bu denli popüler olmasının en büyük sebebi. Peki, Kıbrıs’a ilk kez gidiyorsanız, hangi tavsiyelere uymanız gerektiğini biliyor musunuz? Bu yazımızda Kıbrıs’a ilk kez gideceklere öneriler sunacağız.

Aşağıdaki dört tavsiye, Kıbrıs’ta unutulmaz, bol eğlenceli, huzurlu bir tatil isteyenlerin henüz başlangıçta ya da tatil sonunda hezeyana uğramaması adına hazırlandı. Muhakkak okumanızı ve uymanızı öneriyoruz.

1. Belgelerinizi Unutmayın

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, Kıbrıs’ın Kuzey tarafına, yani Türk Cumhuriyeti kesimine gidecekseniz, herhangi bir vize işlemi yapmanız gerekmiyor. Ancak, bu durum “belge gerekmez, rahatlıkla gidebilirim” anlamına da gelmiyor. Örneğin, oğlunuz ya da kızınız ile güzel bir kaçamak yapmak istiyor ve rezervasyonunuzu buna binaen yaptırıyorsanız, bolca eğleneceğinizin hayalini şimdiden kurabilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken şey, seyahat muvafakatnamesidir. 18 yaşından küçük herhangi bir bireyin annesinden yahut babasından ayrı tatile gidebilmesi muvafakatname olmaksızın imkansız. Bunun yanında, ebeveynlerden sadece biri varsa da, muvafakatname gereklidir.

Bu belge, tıpkı Kuzey Kıbrıs’ta olduğu gibi Avrupa’nın pek çok ülkesinde de zorunlu olarak talep ediliyor. Henüz havalimanında işlemlerinizi hallederken tatilinizin suya düşmesini istemiyorsanız, unutmamanızda fayda var!

2. Doğru Oteli Tercih Edin

Doğru otel, isteklerinize göre bir eğlence ve huzur anlamına gelir. Kıbrıs’ta hem yaz sezonunda hem de kış boyunca açık olan, hizmet veren pek çok tesis var; ancak bu tesislerin her biri, farklı özelliklere sahipler. Örneğin, Girne’de bulunan tam donanımlı, denize sıfır tesisler, Spa merkezi, alışveriş merkezleri, plajı, iskelesi ve daha pek çok alanı ile size hem eğlence hem de huzur vadedebilir; ancak zaman zaman sizin için fazla gürültülü olabilir. Bunun yanında, Girne şehir merkezinde rezervasyon yaptırmaya karar verdiğiniz bir otelde, neredeyse hiç eğlenceli aktivite bulamayabilirsiniz.

Tavsiyemiz, ne kadar huzur ve eğlence istediğinize karar verdikten sonra otelleri araştırmanız ve tercih listenizi oluşturmanız yönünde olacaktır.

3. Fırsatlardan Faydalanın

Kıbrıs’ta hem yaz hem de kış sezonlarında hizmet veren pek çok otel, erken rezervasyon fırsatları sunarlar. Erken rezervasyon fırsatları sayesinde, hem daha ucuz hem de aynı hizmeti alabileceğiniz bir tatil yapabilirsiniz. Bu bakımdan, tatilinize birkaç ay önceden karar verip erken rezervasyon fırsatlarından yararlanmanızı, hatta varsa otelin transfer, uçak bileti dahil paketlerini almanızı tavsiye ederiz. Kıbrıs’a ilk kez gideceklere öneriler serimizin en önemli maddesi, bizce şüphesiz bu.

Çünkü Kıbrıs havalimanına indiğinizde, oteliniz eğer şehrin dışında yahut başka şehirlerde ise ulaşım konusunda epey sıkıntı çekebilirsiniz. Uçak biletini son günlere bırakmanız ise size epey pahalıya patlayabilir.

4. Dönüşte Fazlaca Alışveriş Yapma Gafletine Düşmeyin

Kıbrıs’a ilk kez gideceklere öneriler yazımızın son maddesi de oldukça önemli. Genelde ilk kez gidenler, havalimanındaki free shop (duty free) tarzı mekanlardan ucuz olduğu için bolca alkol, tütün, parfüm almaya kalkışırlar. Geçtiğimiz yıllarda bu konuda herhangi bir sınırlama yoktu, ancak hem çoğalan talep hem de ticarileşmeye yönelen toplu alışverişlerden dolayı, buna bir sınırlama getirildi.

Yasalar bağlamında, artık hem tütün hem de alkol ürünlerini sınırlı sayıda alabiliyorsunuz. Sınıra uymamanız halinde, Türkiye’de herhangi bir havalimanında kontrolden geçerken, bu ürünlere direkt olarak el konulabiliyor. Hem dikkatli olmanızı, hem de bu tavsiyelere uyarak çok eğlenceli bir tatil yapmanızı temenni ediyoruz.

Cevap bırakın