Kıbrıs’ta Ne Yenir?

Kuzey Kıbrıs, son yılların en popüler eğlence adalarından bir tanesi ve bilhassa Türkiye’den gidenleri, casino ve eğlence açısından oldukça tatmin ediyor. Peki, yemekler, içecekler? Onlar da Türk mutfağındaki kadar iyiler mi? Bugünkü yazımızda sizler için Kıbrıs’ta yeme ve içme kültürünü ele alacak, Kıbrıs’ta ne yenir konusunu ayrıntıları ile anlatmaya çalışacağız. Bu eğlence adasında muhakkak tatmanız gereken pek çok lezzet var. Siz de, bu geleneksel lezzetleri merak ediyorsanız, hadi başlayalım!

Kıbrıs’ta Ne Yenir?

Hellim Peyniri

Bu muydu yani geleneksel lezzet dediğiniz şey, Hellim peyniri her yerde var! Demeyin… Hellim peynirini Kıbrıs’taki kadar lezzetli, belki de hiçbir yerde bulamazsınız. Kıbrıs halkının hemen her yemeğinde kullandığı, kahvaltıların vazgeçilmezlerinden bir tanesi olan Hellim peynirini burada tattıktan hemen sonra, paket dolusu almak isteyeceksiniz. Otellerinizde, sabah kahvaltılarında muhakkak bu lezzetli peynirden görebilirsiniz.

Kıbrıs’ta Ne Yenir? - hellim peyniri

Semizotu Salatası

Kıbrıs’ın pek çok otelinde, yoğurtla harmanlanarak meze olarak da sunulan semizotu, coğrafyanın vermiş olduğu lütufların değerlendirilmesinden doğan bir lezzet. Salatası da yapılan ve Kıbrıs halkının kendine özgü tarifi ile hazırladığı bu harika lezzete bayılacaksınız.

Kıbrıs’ta Ne Yenir? - semizotu salatası

Zülbiye Tatlısı

Bir zamanlar, hemen her markette keçiboynuzu pekmezi bulunurdu, hatırlar mısınız? Eskisi kadar popüler olmasa da hala bulunan keçiboynuzu pekmezi, Kıbrıs’ta tatlılarda oldukça fazla kullanılıyor ve Zülbiye Tatlısı da keçiboynuzu içeren tatlılardan biri. Pekmez ve hamurun birleşiminden ortaya çıkan Zülbiye tatlısını çok seveceksiniz.

Kıbrıs’ta Ne Yenir? - zülbiye tatlısı

Şeftali Kebabı

Kıbrıs’ın ünlü kebap şeflerinden biri olan “Şef Ali” tarafından bulunan bu eşsiz lezzet, yıllar içerisinde şeftali kebabına dönüşüvermiş. Koyun ya da kuzu etinden yapılan bu kebabın içinde herhangi bir biçimde şeftali aramayın, çünkü yok. Soğan ve maydanoz ile harmanlanan şeftali kebabını yapan pek çok yer var ve bunların en ünlüsünü, turizm merkezlerinde bulabilmeniz mümkün. Kıbrıs’ta ne yenir sorusuna verilebilecek en güzel cevaplardan bir tanesidir.

Kıbrıs’ta Ne Yenir? - şeftali kebabı

Kıbrıs Köftesi

Kıbrıs halkının en sevdiği lezzetlerden bir tanesi olan Kıbrıs Köftesi, ekmek ve patates ile servis edilen bir lezzet. Geleneksel lezzetlerden bir tanesi olan ve hemen her evde pişebilen bu köfteyi restoranlarda da rahatlıkla bulabilmeniz mümkün. Çeşitli soslar ya da yoğurt ile servis edilen bu lezzetin tarifi internet sitelerinde bolca dolaşsa da, hiçbiri Kıbrıs’ta yediğiniz kadar iyi olmayacak…

Kıbrıs’ta Ne Yenir? - kıbrıs köftesi

Fırın Kebabı

Genelde Kıbrıs halkının bilhassa misafirlere özel olarak hazırlattığı fırın kebabı, taş fırında yapılan geleneksel bir yemek türü olarak biliniyor. Eski zamanlarda, tepsilerin pide fırınlarına götürülmesini sıklıkla hatırlayanlar olur; tıpkı bunun gibi, fırın kebabı da taş fırınlarda, kuzu etinin kekikle harmanlanması sonucunda hazırlanıyor. Kırmızı et yemeyi sevmeyenler için ufak bir alternatif: fırın kebabı, tavuk ile de oldukça güzel bir lezzet.

Kıbrıs’ta Ne Yenir? - fırın kebabı

Katmer

Katmer, Türkiye’nin hemen her yerinde bulabileceğiniz bir tatlı türü; ancak Kıbrıs’ta bambaşka bir şekilde hazırlanıyor ve hazırlanış aşamasında badem kullanılıyor. Bademinin bol olduğu katmerler ise, damakta eşsiz bir tat bırakıyor. Otelinizin restoranlarında yahut pastanelerinde, katmer bulabilme olasılığınız hayli yüksek ancak otelinizde bulamadıysanız, tavsiyemiz şehrin turistik restoranlarını gezmeniz yönünde olacaktır.

Kıbrıs’ta Ne Yenir? - katmer

Şambali

Görüntüsü ve ismi ilk bakışta, Şam tatlısını andırıyor ancak bu lezzet, Şam tatlısından epey farklı. İrmik kullanılarak hazırlanan tatlı, damla sakızı, yoğurt, badem ve kaymak ile süsleniyor. Sıcak yaz aylarında, genelde yanında dondurma ile ikram edilen bu harika tatlı, Kıbrıs’ta çok popüler. Otelinizin restoranlarında Şambali istemeyi unutmamanızı tavsiye ediyoruz.

Kıbrıs’ta Ne Yenir? - şambali tatlısı

Siz de yaz aylarında güzel bir tatil yapmak ve olabildiğince dinlenip, bolca eğlenmek isteyenlerdenseniz; Kıbrıs’ta erken rezervasyon fırsatları ile harika oteller bulabilirsiniz.

Cevap bırakın