Kıbrıs’ta Ulaşım Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Türkiye, üç tarafı denizle çevrili, pek çok tatil beldesi olan, tabiri caizse masalsı bir cennet; ancak bu yaz Kıbrıs’a bir gezintiye çıkmayı mı planlıyorsunuz? Hem tatil hem de kültür keşfi için yakın konumlardan biri olan Kıbrıs, bilhassa casinoları, gece hayatı ve elbette plajları ile biliniyor. Peki, Kıbrıs’ta ulaşım nasıl sağlanıyor, biliyor musunuz?

Kıbrıs’ta Ulaşım Hakkında Sıkça Sorulan Sorular - glapsides plajı

Bu yazımızda sizler için Kıbrıs’ın yol haritasını çıkarmaya çalışacağız. Adaya nasıl gidebileceğiniz, adaya gittikten sonra havalimanından otele nasıl ulaşabileceğiniz ve şehir içinde bir yerden bir yere nasıl gidebileceğiniz hakkında cevaplayacağımız pek çok soru sayesinde; siz de Kuzey Kıbrıs’ta zorlanmadan tatilinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kıbrıs’a Nasıl Gidilir?

Kıbrıs’a gidebilmek için günümüzde en uygun seçenek havayolu. Aktarmasız olarak, kısa sürede Kıbrıs’a bilhassa yaz aylarında pek çok sefer düzenlenebiliyor. Bir ada olduğundan, havayolu haricinde bir diğer seçeneğiniz ise denizden geçmek. Genelde Mersin tarafından kalkan pek çok deniz aracı sayesinde de Kıbrıs’a gidebilmeniz mümkün oluyor, ancak hem uzun hem de yorucu bir yolculuk olabileceğinden, önerilmiyor.

Uygun fiyatlara erken rezervasyon yaptıktan sonra, çok kolay bir biçimde rezervasyon tarihinizin çok öncesinde biletinizi de ucuza ayarlayabilirsiniz.

İpucu: Uçak Bileti Dahil Otel Paketleri

Kıbrıs’ta tatil yapmak için rezervasyon yapacağınız hemen her otelin, uçak bileti dahil paketleri bulunmaktadır. Bu paketleri satın alarak, hem uçak biletinizi daha ucuza getirebilir hem de sorunsuz bir şekilde, rezervasyon gününüzde otelde olabilirsiniz. Bilet bulamama ya da pahalı bilet satın almak zorunda kalma ihtimalinize karşı, tavsiyemiz kesinlikle uçak bileti dahil rezervasyon paketlerinden faydalanmanız yönünde olacaktır.

Kıbrıs Havalimanlarından Otelime Nasıl Ulaşacağım?

Kıbrıs’ta ulaşım konusuna dair en çok sorulan sorulardan bir tanesi de kesinlikle bu. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde iki adet havalimanı bulunuyor ve en popüleri Ercan Havalimanı. Uluslararası bir havalimanı olduğundan seferler de bu havalimanında son buluyor.

Dolayısıyla, Ercan Havalimanı üzerinden otele ulaşabilmeniz için, aşağıdaki yolları deneyebilirsiniz.

  • Taksi: Ercan Havalimanı çevresinde rahatlıkla taksi bulabilirsiniz. Eğer gideceğiniz mesafe uzaksa, taksiden indiğinizde yüksek bir fiyatla karşılaşabilirsiniz, ancak en kolay yollardan bir tanesi budur.
  • Dolmuşlar: Toplu taşıma araçlarından biri olan dolmuşlar, Ercan Havalimanı etrafında bulunabiliyor. Dolmuşlar ile de otelinize varabilirsiniz. Ancak ekonomik olmasına rağmen pek çok otelin deniz kenarında olması ve dolmuşların buralara gitmemesi sebebiyle, pek de önerilmeyen seçeneklerden.

İpucu: Transfer Dahil Paketler

Kuzey Kıbrıs’ta ulaşım, bilhassa otellere gidiş taksilerle çok pahalı, dolmuşlar ile ise büyük bir çileye dönüşebiliyor. Dolayısıyla, tavsiyemiz kesinlikle transfer dahil paketleri seçmeniz yönünde olacaktır. Pek çok otelde, rezervasyon esnasında, transfer dahil seçeneği çıkmaktadır. Bunları seçerek, indiğiniz havalimanında sizi karşılayan otel yetkililerini izleyebilir ve bir araç vasıtası ile otelinize kısa sürede, stressiz, tasasız ulaşabilirsiniz.

Kıbrıs’ta Ulaşım: Araç Kiralama

Genelde toplu taşıma araçlarının tercih edilmediği Kıbrıs’ta, araçlar pek de lüks bir durum değil, çünkü yakıtlar ve araç fiyatları oldukça ucuz. Dolayısıyla, araç kiralama da oldukça popüler. Eğer tatiliniz süresince pek otelde kalmak istemiyor ve bolca keşif yapmak istiyorsanız, Kıbrıs’a indiğinizde araç kiralayabilir ve bu araçla Kıbrıs yollarını arşınlayabilirsiniz.

Ancak sadece otelde eğlenmek ve olanaklardan faydalanmak isterseniz, araç kiralamanın gereksiz bir durum olacağını bildirmekte de yarar var. Transfer ve uçak bileti dahil paketler sayesinde, hem Türkiye’den Kıbrıs’a; hem de havalimanından otelinize konforlu, rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın