Kuzey Kıbrıs’tan Güney Kıbrıs Rum Tarafına Geçiş

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinden Güney Kıbrıs Rum Yönetimine geçmek isterseniz KKTC doğumlu, KKTC vatandaşı ve de KKTC kimliğine sahip olmanız gerekmektedir. Bunların haricinde Avrupa Birliği vatandaşları pasaportları ve özel araçlar ile Güney Kıbrıs alanında kuzeye geçişlerde herhangi bir sıkıntı yaşanmazken Kuzey Kıbrıs’tan kiralamış olduğunuz araçla Güney Kıbrıs’a geçiş yapılmasına imkan tanınmamaktadır.

Kuzey Kıbrıs’tan Güney Kıbrıs’a geçmek için birkaç adet sınır kapısı mevcuttur. Bunlardan bir tanesi ise en çok bilinen kapı olma özelliği ile Lokmacı Kapısıdır. Bu kapı Lefkoşa tarihi surlarının içinde yer alan ve surlariçi bölgesinde bulunan Bandabulya Çarşının içindedir. Genellikle geçiş için Lefkoşa’daki sınır kapıları tercih edilir ancak Magosa ve Güzelyurt’ta da sınır kapıları vardır. Diğer önemli bir kapı ise Ledra Palas Kapısıdır. Bu kapıdan araç geçişi bulunmamaktadır ve sadece yaya olarak geçilebilir.

Güney Kıbrıs Rum Kesimi

Güney Kıbrısa gitmek istiyorsanız bir KKTC ya da Türk vatandaşı olarak vize almanız gerekmektedir. Adanın iki kesimi arasında mevcut olan serbest dolaşım yasasından Türk vatandaşları yararlanamamaktadır. Türkiyede herhangi bir diplomatik misyonu olmadığından Güney Kıbrıs vizeleri Atinada yer alan Kıbrıs Rum Elçiğinden alınır. Türkiye Cumhuriyeti pasaportları haricinde sahip olduğunuz bir başka ülke pasaporta ile geçiş hakkında herhangi bir bilgiye sahip değiliz.

Eğer aracınız ile Metehan Sınır kapısını kullanıp geçiş yapmak isterseniz buna imkan vardır ancak bazı şartlar koşulundadır. Bu şartlardan ilki sivil plakalı bir araç olmanız gerektiği. Diğer birşey ise güneye geçiş yaparken araç sigorta ücreti alınır ve rum makamları vasıtası ile resmi çalışma günleri çerçevesinde sefer yapılması zorunludur.

Kıbrıs’ın güney ve kuzey bölgesine geçiş amaçlı toplam yedi adet sınır kapısı bulunmaktadır.

Güney Kıbrıs Aya Napa

Cevap bırakın