Mutlaka Görmeniz Gereken Kıbrıs’ın Tarihi Yerleri

Akdeniz’in 3. büyük adası olan Kıbrıs, konumu itibariyle yıllar boyunca pek çok medeniyetin odak noktası halinde olmuştur. Buraya sahip olan uygarlık bir nevi Akdeniz’de hakim güç olacağından, ada tarih boyunca vazgeçilmez olmuştur.

Birçok efsaneyi bünyesinde barındıran Kıbrıs’ta, Lüzinyanlılar, Finikeliler, Asurlular, Mısır, Pers, Bizans ve son olarak Osmanlı Devleti burada hüküm sürmüştür. Tabi bu medeniyet çeşitliliği bölgede muhteşem tarihi yapıları geride bırakmıştır. Gelin mutlaka görmeniz gereken Kıbrıs’ın tarihi yerleri listesini inceleyelim.

Kıbrıs’ın Tarihi Yerleri

St. Hilarion Kalesi / Girne

Kıbrıs’ın tarihi yerleri arasında yer alan ve Lüzinyanlılar tarafından yapılan St. Hilarion Kalesi, şehrin tamamını görebilecek bir bölgede inşa edilmiştir. Esrarengiz bir mimariye sahip olan bu kale, söylenen göre Walt Disney’e ilham vermiştir.

Salamis Harabeleri / Gazimağusa

Eski tarihlerde adanın başkenti olan bu bölgedir. Yapılan araştırmalara göre Salamis Harabeleri Bronz çağında inşa edilmiştir. Harabeler içinde, Zeus Tapınağı, Roma Tiyatrosu, Jimnastik Salonu ve kralların mezarları yer almaktadır.

Barbarlık Müzesi / Lefkoşa

Burası aslında bir müze değil ırkçılığın bir kanıtı olarak tarihte yerini almıştır. 1963 yılında bir grup Rum çetesi, Kıbrıs Türk Kuvvetleri’nde görevli Binbaşı Nihat İlhan’ın evini basarak tüm aileyi acımasızca öldürüyor. Bu katliamdan sonra evin hiçbir yerine dokunulmadan müze haline çevriliyor. Gittiğinizde evdeki kurşun deliklerine, kurumuş kan lekelerine ve o dönemin acımasızlığına tanıklık ediyorsunuz.

Venedik Sütunu / Lefkoşa

İsminden de anlaşılacağı üzere Venedikliler tarafından yapılan ve şu anda Sarayönü Meydanı’nda yer alan Venedik Sütunu, Kıbrıs’ın önemli tarihi eserlerden biridir. 1550 yılında yapılan bu eserin eskiden üzerinde St. Mark aslanı bulunmaktaydı. Salamis Harabeleri’nden getirildiği düşünülen 6 metre yüksekliğindeki bu sütunun alt tarafında 6 İtalyan ailesinin arması yer almaktadır. Sütunun üzerindeki bakır küre sonradan eklendiği belirtilmektedir.

Girne Kalesi / Girne

Kıbrıs’ın en güzel şehirlerinden biri olan Girne’de yer alan Girne Kalesi görülmeye değer bir yapıdır. 7. yüzyılda Bizanslılar tarafından Arap akınlarına karşı şehri korumak için yapılmıştır. Kale içerisinde Batık Gemi Müzesi, Lüzinyan Kalesi, St. George Kilisesi’ni görebilirsiniz.

Mavi Köşk / Girne

Gündüzleri avukat geceleri ise silah tüccarı olan İtalyan kökenli Paulo Paolides’in yaşadığı evdir. Dışarıdan bakıldığında köşkü görmek kolay olmuyor ancak içeriden baktığınızda dışarıyı tamamıyla görebildiğiniz bir yapı. İlginç bir mimariye sahip ve tünellerle çevrili bir ev. Zaten ev sahibi Paolides’de bu tüneller yardımıyla kaçmıştır. 1986 yılına kadar da her yıl köşkün tamirat masraflarını ödemiştir.

Selimiye Camii / Lefkoşa

Lüzinyanlılar tarafından yapılan ve daha önceki ismi St. Sophia Katedrali olan yapı Osmanlı Devleti’nin adayı ele geçirmesinden sonra Selimiye Camii adını almıştır. Gotik bir mimariye sahip olan yapı, Paris’te bulunan Notre Dame Katedrali’nden esinlenerek tasarlanmıştır.

Bellapais Manastırı / Girne

Yine Lüzinyanlılar tarafından Kıbrıs’a bırakılan bir başka tarihi eser Bellapais Manastırı’dır. 12. yüzyılda ve Beşparmak Dağları’nın yamacında yapılan bu manastır, yine döneme ait mimari göze çarpmaktadır. Günümüzde ise manastır bahçesinde konserler yapılmaktadır.

Büyük Han / Lefkoşa

Kıbrıs’ın tarihi yerleri içerisinde bulunan ve eskiden hapishane olarak kullanılan Büyük Han, daha sonra evsizlere yatacak yer olarak tahsis edilmiş, şimdilerde ise kafelerin ve dükkanların bulunduğu büyük bir yapı olarak ihtişamını korumaya devam etmiştir. Kare biçiminde dizayn edilmiş olan yapıda küçük küçük çok sayıda dükkan bulunmaktadır. Ortasında ise oldukça geniş bir avlusu vardır.

Surlar İçi / Lefkoşa

Lefkoşa’da yer alan bu bölge sanki diğer yerlerden izole edilmek istenmiş gibi bir havası bulunmaktadır. Bölgenin etrafı surlarla sarılmış bir haldedir. Dar sokakları ve tarihi yapıları ile görmeniz gereken yerler arasında.

Lala Mustafa Paşa Camii / Gazimağusa

1200’lü yılların sonunda inşa edilen ve o zamanki ismi St. Nicholas Katedrali olan yapı, gotik mimariye sahiptir. O dönemlerde Lüzinyan kralları bu katedralde taç giyme törenlerine katılmışlardır. Ada, Osmanlı Devleti himayesinde geçtikten sonra minare eklenmiş ve camiye dönüştürülmüştür.

Kapalı Maraş / Gazimağusa

Bir nevi hayalet şehir olan Kapalı Maraş, Kıbrıs’ın tarihi yerleri içerisinde oldukça önemli bir yere sahiptir. İçeriye askeri personel dışında kimsenin girmesi yasak olan bu yer, eski zamanlarda bölgenin belli bir kısmına kadar turistik gezi yapılabiliyordu ancak şimdilerde bu da yasaklandı. Bu sebeple gezip görebileceğiniz bir yer değil ama kısaca Kapalı Maraş’ı anlatmak isteriz.

Eskiden dünyanın en büyük turizm bölgesi olan ve ilk 7 yıldızlı otelin yapıldığı bir bölge. Öyle ki rivayete göre aracınızla otele geldiğinizde, arabanız özel bir asansörle odanıza kadar çıkabiliyormuşsunuz. Dünyaca ünlü birçok ünlü ismi ağırlamış hatta bazıları buradan ev bile satın almıştır.

Cevap bırakın