Yaz Aylarına Özel Beslenme Önerileri

Yaz aylarında sıcaklarında bastırması ile birlikte beslenmenize oldukça dikkat etmek zorundasınız. Yaz döneminde özellikle tatil bölgelerinde yenilen yemekler ve içilen alkol asitli içecekler ile mide sorunları yaşayabilir sağlığınızı tehlikeye sokabilirsiniz. Yaz döneminde vücut aşırı su kaybettiğinden dolayı daha çok sulu ve hafif besinleri tercih ederek sağlığınızı koruyabilirsiniz. Sağlıklı beslenmek için sebze ve meyveyi sofralardan eksik etmemek gerekmektedir.

Hafif Beslenerek Hem Formunuzu Hem Sağlığınızı Koruyun

Sıcak bölgelerde tatil yaparken özellikle Kıbrıs gibi aşırı güneş ve farklı lezzetleri bulabileceğiniz mekânlarda kendinize hâkim olmadan aşırı yağlı ve ağır yemekleri tüketebilirsiniz. Buda sağlığınızda olumsuzlukların yaşanmasına neden olabilir. Yazın ayran, meyve suları limonata çorba gibi içeceklerin yanında menüler de özellikle ızgara gibi hafif yemekleri tercih edebilirsiniz. Salata ve ızgara ile akşam güzel ve hafif bir yemekle kendinizi  daha sağlıklı ve doymuş hissedersiniz. Ağır akşam yemeklerinde güneş altında yenilen yağlı yiyecekler hem mide sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir hem de aşırı mideye yüklenen yiyecekler ile kalp krizi bile geçirebilirsiniz.

 Çay Ve Kahve Ve Alkol Tüketimine Dikkat 

Toplumumuzda  çay ve kahve kültürünün yeri ayrıdır. Buna tatilde eklenince alkol kullanmak ve balayı gibi bir kutlama ile birlikte kullanmak kaçınılmaz olmaktadır. Aşırı çay tüketip çok sıvı alıyorum ya da kahve alkol gibi içeceklerin sıvı kazandırdığını düşünmeyin bu son derece yanlış bir tutumdur. Çay ve kahvede bulunan zararlı maddeler böbreklere ağır bir yük olabilir bu nedenle alkolde eklendiği zaman sıcak havalarda sağlığınızı olumsuz etkilemesi an meselesi olur. Bunların vücuttan atılması için bol bol su içerek zararlı maddelerin atılmasını sağlayabilirsiniz. Yazın fazla ter kaybediyorsanız günde 1 ya da 2 tane soda tüketebilirsiniz. Sodyumunuz yüksek ise ve böbrekleriniz fazla hassas ise tüketimine dikkat etmenizde fayda vardır.

Ağır Ve Yağlı Yiyecekler Tüketmeyin

Yazın sindirimde önemli derecede sorunlar yaşanabilir bu nedenle aşırı yağlı ve ağır yiyecekler yenilmesi tavsiye edilmez. Hafif ve az yağlı besinler bol salata olan ve sebze ya da ızgara çeşidi olan menüler seçilebilir.

Tatlı Tercihlerinizi Değiştirin 

Yazın tatlı tercihinizi de değiştirmeniz gerekmektedir. Kışın yenilen hamur işi tatlılar baklavalar yerine sütlü tatlıları tercih ederek sağlıklı bir yaz geçirebilirsiniz. Dondurma, Sütlaç, Tavukgöğsü gibi süt içeren tatlılar ile sağlıklı bir yaz dönemi geçirerek midenizi yormadan güzel bir yaz geçirmeniz mümkündür.

Cevap bırakın